maranata

wspólnota modlitwy kontemplacyjnej

"Smutna jest dusza moja aż do śmierci; zostańcie tu i czuwajcie ze Mną (..) nie mogliście jednej godziny czuwać ze Mną?"
Mk, 14,34 i 37

"Ci, którzy gromadzą w sobie troski i pamięć złego,
a zdaje się im, że się modlą,
są podobni do tych, którzy czerpią wodę i wlewaja ją do dziurawego naczynia.
Daremnie sie trudzą!"
"Anielskie myśli badają naturę rzeczy i zgłębiają ich duchowe zasady"
Ewagriusz z Pontu
MENU
Strona główna » Teksty » Trzy filary kontemplacji

Ostatnio dodane

Cisza jest zgodą na świat, aprobatą życia i akceptacją samego siebie. Szczęśliwe są chwile, w których niczego nie pragniemy, lecz po prostu żyjemy, kiedy jesteśmy w zgodzie ze sobą, w harmonii ze światem. Zatrzymaj się, pozwól sobie na spokój i ciszę! A. Grün

Trzy filary kontemplacji

Dynamika naszej grupki opiera się na trzech filarach:
- relacja (życie): dzielenie się, swobodne, nieskrępowane, niezaplanowane, bez jakiegoś ogólnego schematu, szczere, nie koniecznie musi być radosne, z serca; jest to sposób naszego formowania się we wspólnocie wg Reguły św.Benedykta a nie jako 'wolne elektrony', czytamy Pismo św lub książki o tematyce duchowej,
- słowo: odmawiamy wieczorną modlitwę Kościoła z Liturgii Godzin (Nieszpory) z podziałem na chóry :) wg Monastycznej Liturgii Godzin (rytm dwutygodniowy); jest to świadomy benedyktyński rys naszej grupki,
- milczenie: 20-25 minutowe trwanie w milczeniu w Obecności Bożej.

Samo milczenie składa się również z 3 elementów:
1. nieruchoma postawa ciała - symbolizująca przyjęcie krzyża, całkowite ogołocenie dla Chrystusa, zaparcie się siebie, ale też pokorę wobec majestatu Boga, uważność na Jego obecność, adorację Boga.
2. słowo modlitwy - jest to słowo lub zdanie święte (nie jakiekolwiek), cytat z Pisma św, imię Jezus, Maryja. Słowo symbolizuje w naszej modlitwie osobową obecność Boga w naszym życiu; czasami słowo zanika pozostawiając nas wobec doświadczenia obecności.
3. czas - jest symbolem wiary, zaufania, naszej niewystarczalności; uznaniem, że Bóg jest Panem, że jest prowadzącym, że to Jemu przysługuje pierwszeństwo w działaniu, że to On jest źródłem naszego chcenia i niechcenia.

[17.08.2013] AnK.: zwraca uwagę na odczucie jedności, hramonii jest tym do czego dążymy. BaF.: przypomina o przeszkodzie jaką jest intelektualizacjia w modlitwie. ElJ.: przypomina, że doświadczenie Bożej Obecności pozwala nam wytrwać w codziennosci. AdK.: przypomina aby nie wpuszczać trosk do serca bo to miejsce jest zarezerwowane tylko dla Boga.
[16.03.2013] AnK zwróciła uwagę, że prawdziwa wspólnota powinna pogłębiać i wzmacniać relacje personalne w grupie (poziome), wzmacniać i pogłębiać więzi między jej członkami. [29.06.2013] o.Maksymilian OSB potwierdził tą uwagę.
[09.02.2013] ks.Tomasz podkreślił ważne elementy grupy:
- jest nam dobrze ze sobą
- spotykamy się w słusznej sprawie
- traktujemy siebie nawzajem z szacunkiem
Ponadto zwrócił uwagę na potrzebę chwil milczenia podczas mszy po ewangelii i po komunii, aby Rzeczywistość Boża do nas łatwiej dotarła

01-2013

Źródło i cisza

Prawdziwe Źrodło objawia sie w ciszy. W ciszy umysł rozpoznaje Ducha. Duch w ciszy miłuje wszystko. Milczenie jest ludzką odpowiedzią na doświadczenie tajemnicy Boga, milczenie prowadzi nas do progu prawdziwej modlitwy, prawdziwa modlitwa jest darem ciszy; w ciszy przenosimy się w ocean Bożej miłości.